Search
Road  >  Results
Results
Santos Women’s Cup - Stage 1 Results

Santos Women’s Cup - Stage 1 Results

19 Jan 2014 , by Cycling SA

Stage 1 of the Santos Women's Cup saw over 70 women battle it out on the streets of Adelaide earlier this evening.

Congratulations to Loes Gunnewijk of the Netherlands for taking out the win having been solo off the front for the final 15mins. The chasing bunch (with a predominate of the workload done by Bridie O'Donnell, Total Rush Hyster) could not mange to reel the gap back in over the final laps.

Six seconds after crossing the line, fast finishing sprint champ's Melissa Hoskins and Annette Edmondson settled for 2nd and 3rd respectively.  

Unfortunately there one corner caused a few spills during the race, we hope the four women taken to hospital aren't in too much pain and mend quickly.


Date: Sunday 19 January
Distance: 28km
Time of the first: 37’35’
Average: 44.701km/h

 

Place No. First Name Last Name Team Category Split
1 50 Loes GUNNEWIJK
Elite 00"
2 63 Melissa HOSKINS
Elite 06"
3 62 Annette EDMONDSON
Elite 06"
4 25 Lucy MARTIN Boss Racing Elite 06"
5 70 Rochelle GILMORE
Elite 06"
6 48 Ruth CORSET
Elite 06"
7 14 Lizzie WILLIAMS Specialized Securitor Elite 06"
8 18 Kristy GLOVER Bicycle Superstore Elite 06"
9 64 Julia KALOTAS
U23 06"
10 61 Sophie WILLIAMSON
U23 06"
11 12 Jessica MUNDY SASI U23 06"
12 9 Taryn HEATHER SASI Elite 06"
13 72 Maartje MUNSTERMAN
Masters 06"
14 4 Gracie ELVIN Orica - AIS Elite 06"
15 6 Jessie MACLEAN Orica - AIS Elite 06"
16 19 Rebecca HEATH Bicycle Superstore Elite 06"
17 28 Lauretta HANSON Building Champions Squad U23 17"
18 56 Valentina SCANDOLARA
Elite 17"
19 53 Peta MULLENS
Elite 17"
20 23 Joanne HOGAN Boss Racing Elite 17"
21 47 Geraldine BLOMFIELD-BROWN
Elite 20"
22 31 Bridie O'DONNELL Total Rush Hyster Elite 20"
23 35 Jessica TOGHILL Total Rush Hyster Elite 20"
24 51 Cassia HIGGS
Elite 20"
25 27 Tayla EVANS Building Champions Squad U23 20"
26 7 Amanda SPRATT Orica - AIS Elite 20"
27 57 Josie SIMPSON
Elite 20"
28 8 Carlee TAYLOR Orica - AIS Elite 20"
29 1 Nicole WHITBURN Liv / giant Elite 20"
30 22 Carley MCKAY Bicycle Superstore Elite 20"
31 5 Shara GILLOW Orica - AIS Elite 20"
32 10 Alexandra MANLY SASI U19 20"
33 49 Beth DURYEA
Elite 20"
34 24 Marissa MADDEN Boss Racing Elite 20"
35 68 Amy CURE
U23 20"
36 55 Natalie REDMOND
Elite 20"
37 21 Brittany LINDORES Bicycle Superstore Elite 20"
38 40 Alissa BYRON McNeill Logistics Cycling Team Elite 20"
39 37 Katherine JOYCE HALL Cycle Training Masters 20"
40 30 Minda MURRAY Building Champions Squad Elite 20"
41 74 Hannah VINE
Elite 20"
42 41 Annabel COX McNeill Logistics Cycling Team Masters 20"
43 11 Danielle MCKINNIREY SASI U19 30"
44 32 Penny BROWN Total Rush Hyster Elite 30"
45 13 Sinead NOONAN SASI U23 30"
46 67 Ashlee ANKUDINOFF Specialized Securitor Elite 33"
47 15 Kate FINEGAN Specialized Securitor Elite 43"
48 39 Melissa ROBINSON HALL Cycle Training Elite 01'27"
49 34 Verita STEWART Total Rush Hyster Elite 02'07"
50 66 Hollee SIMONS
U19 02'07"
51 60 Lizanne WILMOT
Elite 02'21"
52 45 Lucy BARKER
Elite 02'23"
53 16 Cassandra DODD Specialized Securitor U23 02'26"
54 20 Lisa KEELING Bicycle Superstore Elite 02'26"
55 26 Rachel WARD Boss Racing Elite 06'04"
56 46 Michele BLOFFWITCH
Masters 06'04"
57 52 Myra MOLLER
Elite 06'10"
58 42 Leanne DAVIES McNeill Logistics Cycling Team Elite 06'10"
59 43 Gemma KERNICH McNeill Logistics Cycling Team Elite 06'10"
60 33 Kelly BARTLETT Total Rush Hyster Elite 06'10"
61 59 Imogen VIZE
Elite 06'10"
62 44 Kerri MACCINI McNeill Logistics Cycling Team Elite 06'10"
63 29 Nicole MCNAMARA Building Champions Squad Elite 06'10"
DNF 36 Victoria HAMMICK HALL Cycle Training Masters
DNF 17 Amy BRADLEY Specialized Securitor Elite
DNF 69 Rebecca DOMANGE
Elite
DNF 65 Tiffanie DORRINGTON HALL Cycle Training Elite
DNF 71 Tanya MATTHEWSON
Elite
DNF 2 Nicole MOERIG Liv / giant Elite
DNF 38 Amanda NABI HALL Cycle Training Masters
DNF 58 Ruth STRAPP
Masters
DNS 54 Merridy PEARCE
Elite
DNS 73 Philippa READ
Elite
DNS 3 Carly WILLIAMS Liv / giant Elite


No.
First Name Last Name Team GC Points

 50

Loes GUNNEWIJK
12
 63 Melissa HOSKINS
10
 62 Annette EDMONDSON
8
 25 Lucy MARTIN Boss Racing 7
 70 Rochelle GILMORE
6
 48 Ruth CORSET
5
 14 Lizzie WILLIAMS Specialized Securitor 4
 18 Kristy GLOVER Bicycle Superstore 3
 64 Julia KALOTAS
2
 61 Sophie WILLIAMSON
1


Team Points
Boss Racing 7
Specialized Securitor 4
Bicycle Superstore 3


No. Firstname Surname Age Category
64 Julia KALOTAS 1st Unplaced Young Rider
(U19/U23 Combined)
72 Maartje MUNSTERMAN 1st Unplaced Masters Rider

 

Super Domestique Award : #31 Bridie O’Donnell,  Total Rush Hyster 

Subaru NRS
National Road Series

Australia's Premier Road Racing Series presented by Subaru features over 20 events around the nation for both men and women.   

Find Out More

AustCycle

AustCycle is the national leader in providing cycle training to people of all ages and skill levels throughout the Australian community.

Find Out More

CSA Twitter